IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

MRiRW odpowiada na pismo organizacji branżowych w sprawie ASF

Otrzymaliśmy odpowiedź na pismo organizacji branżowych z dnia 14 czerwca 2017 w sprawie sytuacji związanej z ASF. Z pisma wynika, że w końcu nasz postulat z grudnia 2016 o dopuszczeniu do polowań na dziki urządzeń nokto- i termowizyjnych jest poważnie rozważny przez Ministerstwo Środowiska. Czesi nie mieli takich dylematów i zarządzili masową redukcję dzików przy użyciu urządzeń noktowizyjnych oraz sztucznego oświetlenia. Ciekawe, czy nasi myśliwi będą biernie patrzyli, jak czeskie dziki przejdą do Polski powodując nowe przypadki ASF na południu kraju, czy skoordynują odstrzały z czeskimi kolegami prowadząc zmasowany odstrzał po obu stronach granicy.

Sprzeczne informacje otrzymujemy z resortu rolnictwa. Z jednej strony minister Jurgiel na konferencji prasowej (28/06/2017) mówi, że myśliwi nie chcą z państwem współpracować w sprawie zwalczania ASF, a strukturę Polskiego Związku Łowieckiego określa jako skostniałą (PAP). Z drugiej strony otrzymujemy pismo od minister Lech, która informuje nas o zrealizowaniu odstrzału sanitarnego w 94%.

Budowanie płotu na granicy z Białorusią i Ukrainą nie zabezpieczy nas przed przedostaniem się wirusa w głąb kraju. Wirus może zostać przeniesiony przez przypadkowego kierowcę czy turystę. Zamiast na płot, środki finansowe można skierować na zmasowany odstrzał i dzików i wprowadzenie zasad bioasekuracji w całej Polsce.

Wprowadzone ostatnio restrykcyjne zasady bioasekuracji w strefach ASF, w tym ograniczenia w skarmianiu świń trawą i ziarnem oraz używaniu w pomieszczeniach dla świń słomy — pochodzących z obszarów objętego ograniczeniami i zagrożenia – uważamy za jeden z kluczowych elementów walki z wirusem i o to postulowały organizacje branżowe.

pobierz pismo MRiRW >

Odsłon artykułów:
1495231

Aktualności

Starsze...

Strefy ASF

kliknij na obrazku ↓

strefy ASF   19 września 2017 GIWźródło: https://www.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
2018 MRiRW
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka