IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

Rynek niemiecki stabilizuje się. Ruch cen tuczników w dół zahamowany

Od dwóch tygodni cenowa presja na unijnym rynku tuczników była znaczna. Szczególnie było to widać to w krajach północnej i centralnej Europy. Na południu kontynentu rynek prawie był zbilansowany.

Niemieckie rzeźnie w ostatnich dwóch tygodniach wywierały największą presję na cenę żywca. Powodem jest osłabiony popyt ze strony handlu zarówno na rynku wewnętrznym jak i eksporcie.

Dla niektórych ubojni ubiegłotygodniowa redukcja ceny o 6 centów nie była wystarczająca, dlatego cenniki obniżyły o nawet o 8-9 centów. W Belgii cena spadła o 7 centów, w Holandii o 6 centów. Nieco łagodniejsze spadki wystąpiły w Danii (-4 centy) i Austrii (-3 centy). Różnica w cenie między Niemcami a Hiszpanią powiększyła się do 25 centów, pomimo, że Hiszpania nie zmieniła swoich notowań.

Największy wpływ na osłabienie ceny tuczników w ostatnich tygodniach w Niemczech mają gorsze wyniki eksportowe. Od marca 2017 roku obserwujemy znaczący spadek ilości unijnej wieprzowiny wysyłanej na rynki trzecie. W rezultacie więcej wieprzowiny pozostaje na rynku europejskim wywołując presję na cenę tuczników.

Krajowy rynek tuczników w ubiegłym tygodniu był pod presją ceny niemieckiej oraz osłabienia złotego w stosunku do euro. W notowaniach KZP-PTCH cena tuczników spadła o prawie 18 groszy do poziomu 5,59 zł/kg w przeliczeniu na żywiec. Ubojnie konsekwentnie utrzymują mniejsze uboje, narzekając na słaby popyt ze strony handlu.

W bieżącym tygodniu sytuacja w Niemczech stabilizuje się. Pogoda zapowiada się obiecująco na nadchodzące dni i weekend. Producenci żywca liczą na pozytywny impuls zwiększonej konsumpcji. W przyszłym tygodniu w Niemczech będzie obowiązywała cena 1,70 €/kg (wbc).

zobacz ostatnie notowania >

Odsłon artykułów:
1249745

Aktualności

Starsze...

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
2018 MRiRW
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka

MRiRW: zasady identyfikacji świń

kliknij na obrazku ↓

MRiRW naglowek pisma