IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

Stopniowe zwiększanie ubojów u największych przetwórców świadczy o niewielkim ożywieniu rynku

Ceny tuczników w Unii Europejskiej stabilizują się. W ostatnim tygodniu spadek cen tuczników został zatrzymany. Niemieckie ubojnie zapowiadały kolejną redukcję ceny z powodu słabego handlu i konsumpcji wieprzowiny zarówno w kraju jak i za granicą. Producenci nie zaakceptowali jednak niekorzystnych propozycji i cena utrzymała się na niezmienionym poziomie 1,70 €/kg. Mniejsza liczba tuczników oferowanych do uboju przeważyła dążenia przetwórców do redukcji cen, choć niektóre duże ubojnie prowadziły skup poniżej ustalonej wartości.

Mniejsza podaż żywca również występuje na rynkach sąsiednich krajów. Cena została utrzymana w Holandii, Belgii, Austrii i Danii. Zmiana ceny w dół wystąpiła we Francji, gdzie nie było korekty ceny jak w innych krajach w ostatnich tygodniach.

Pomimo dużej różnicy w cenie między Niemcami a Hiszpanią, korekta ceny na Półwyspie Iberyjskim nie nastąpiła. Obserwowane są natomiast mniejsze wagi ubojowe hiszpańskich tuczników. Wyraźnie odczuwa się zaniepokojenie związane ze spadkiem eksportu wieprzowiny do Azji.

W bieżącym tygodniu na rynku niemieckim ciągle słyszy się narzekania dużych przetwórców na słaby rynek, którzy liczą na możliwość dalszej redukcji ceny. Średniej wielkości ubojnie w większości akceptują ceny proponowane przez przedstawicieli producentów żywca. Obserwatorzy rynku wskazują na niską podaż żywca oraz na oczekiwane pobudzenie handlu w przyszłym miesiącu. W następnym tygodniu w Niemczech będzie obowiązywać ta sama cena tj. 1,70 €/kg wbc.

Rynek krajowy charakteryzuje się dalej małą podażą żywca, która przekładała się na mniejsze uboje w zakładach. Pomimo stabilnej ceny w Niemczech od dwóch tygodni, w notowaniach KZP-PTCH wystąpiły spadki. Cena tuczników w 30 tygodniu spadła o 9 groszy w stosunku do sytuacji sprzed tygodnia i wyniosła 5,50 zł/kg w przeliczeniu na żywiec. Stopniowe zwiększanie ubojów u największych przetwórców świadczy o niewielkim ożywieniu rynku. Wzrost kursu euro do złotego będzie sprzyjać pobudzaniu ceny w kraju.

zobacz ostatnie notowania >

Odsłon artykułów:
1249744

Aktualności

Starsze...

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
2018 MRiRW
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka

MRiRW: zasady identyfikacji świń

kliknij na obrazku ↓

MRiRW naglowek pisma