IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

Czy tylko odstrzał dzików wystarczy do zwalczenia wirusa ASF?

Zgadzamy się z opinią, że odstrzał dzików jest kluczowy dla eradykacji wirusa z kraju i słusznie rolnicy domagają się odstrzelenia jak największej liczby dzików na wschód od Wisły. Rząd wielokrotnie zapowiadał, że problem odstrzału dzików zostanie rozwiązany, a ich populacja do końca listopada będzie wynosiła 0,1 szt./km2. Czy tak się stanie zobaczymy. Nasze wątpliwości biorą się z faktu, że tak ważna sprawa została powierzona myśliwym hobbystom.

W ostatnim okresie nasiliły się opinie, że wystarczy odstrzelić dziki, aby pozbyć się wirusa ASF w Polsce. Przeczy to założeniom przyjętym w planie zwalczania ASF przez rząd, podpartymi opiniami ekspertów, którzy zalecali wybijanie świń w promieniu 3 km od ogniska (za odszkodowaniem) oraz ustanawianiu strefy zagrożenia w promieniu 10 km od ogniska. Zobaczmy jak to działa w terenie na przykładzie mapy GIW http://www.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/ . Odległość między miejscowością Manie i Rogoźnice w gminie Międzyrzec Podlaski w linii prostej wynosi 3 km.

ognisko 90 102

Wyniki badań, na podstawie których potwierdzono 90 ognisko otrzymano z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniu 25 sierpnia 2017 roku. Zgodnie z przyjętym planem rządowym świnie w promieniu 3 km powinny zostać wybite. Takiej decyzji jednak nie podjęto. 14 września br. (trzy tygodnie później) potwierdzono 98 ognisko w odległości ok 1,5 km od ogniska 90. Również wtedy nie podjęto decyzji o depopulacji świń w promieniu 3 km. W rezultacie 2 i 3 tygodnie później u sąsiadów pojawiły się ogniska 101 oraz 102. Nasuwa się przypuszczenie, że w tym przypadku to nie dziki były powodem wybuchu ognisk w tak bliskim sąsiedztwie. 

Podobnych przykładów można znaleźć więcej. Brak zdecydowanego odstrzału sanitarnego dzików oraz eliminowania produkcji świń bez bioasekuracji w promieniu 3 km od ogniska sprawia, że walkę z wirusem przegrywamy pogarszając sytuację naszego kraju jako producenta i eksportera wieprzowiny. 

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
2018 MRiRW
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka