IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

UE: Napodaż żywca, wzrost wagi rzeźnej i spadek ceny tuczników

W ostatnim tygodniu w Unii Europejskiej rynek charakteryzował się nadpodażą żywca, wzrostem wagi rzeźnej ubijanych tuczników oraz spadkiem ceny. Po ostatniej redukcji ceny w Niemczech o 3 grosze, wiele krajów unijnych w różnym stopniu podążyło tym trendem. Dodatkowo niektóre ubojnie niemieckie nie zaakceptowały zatwierdzonej redukcji ceny i prowadziło skup w oparciu o własne, niższe cenniki. Nic dziwnego, że wzbudziło to duże zaniepokojenie i niepewność na rynku co do dalszego rozwoju sytuacji.

W mienionym tygodniu spadki ceny wyniosły od 1 centa w Hiszpanii do 7 centów w Holandii. W rezultacie Hiszpania powróciła na 1 miejsce rankingu cenowego ISN prowadzonego dla pięciu krajów unijnych produkujących najwięcej wieprzowiny. Na drugim miejscu jest Francja i dalej Dania, Niemcy i Holandia. Różnica między sąsiadującymi Niemcami i Holandią jest znaczna i wyniosła na 1 kilogramie 10,6 centów.

W bieżącym tygodniu sytuacja w Niemczech nie uległa poprawie. Osłabiony popyt nie jest w stanie zagospodarować nadwyżki żywca. W dniu 17/01/2018 ustalono cenę na rynku niemieckim na poziomie 1,30 €/kg (wbc). Oznacza to spadek o 4 centy w stosunku do ceny sprzed tygodnia.

Obniżkę cen odczujemy również na rynku krajowym, który jest silnie powiązany z rynkiem unijnym, a w szczególności z rynkiem niemieckim. Przyczyną tej sytuacji jest ograniczenie eksportu z UE na rynek chiński, przy wiekszej produkcji żywca wieprzowego w krajach unijnych. Spadku eksportu do Chin nie udało się zrekompensować na innych rynkach. Silna konkurencja tańszej wieprzowiny ze strony USA i Kanady na rynkach trzecich nie sprzyja poprawie sytuacji.

Odsłon artykułów:
1433993

Aktualności

Starsze...

Strefy ASF

kliknij na obrazku ↓

strefy ASF   19 września 2017 GIWźródło: https://www.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
2018 MRiRW
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka