IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

W ubiegłym tygodniu ceny tuczników wzrosły niemal w całej Europie. Podaż żywca jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb przetwórstwa

UE: W ubiegłym tygodniu ceny tuczników wzrosły niemal w całej Europie. Podaż żywca jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb przetwórstwa. Żywiec wieprzowy sprzedaje się bez problemu. Średnia waga ubojowa w Niemczech w ciągu ostatnich dwóch tygodni spadła o 0,2 kg. Tydzień temu wzrost ceny o 6 centów w Niemczech dał impuls do podwyżek cen w innych krajach w przedziale od 4-6 centów: Holandia (+6₵), Belgia (+6₵), Hiszpania (+5₵), Francja (+4₵), Dania (+ 4₵) (ISN).

W bieżącym tygodniu sytuacja rynkowa dalej sprzyja podwyżkom cen tuczników. Wobec niewystarczającej podaży żywca cena w Niemczech wzrosła o 4 centy do wysokości 1,50 €/kg (VEZG)

Wzrost ceny w Niemczech tylko częściowo przekłada się na podwyżki w Polsce. Cenniki krajowych zakładów mięsnych nie nadążają za sytuacją na niemieckim rynku. W ubiegłym tygodniu krajowa cena tuczników wzrosła średnio o 20-25 groszy w stosunku do poprzedniego tygodnia.

USA: W ostatnim tygodniu a giełdzie w Chicago cena tuczników (wbc) spadła z 70,58 ₵/funt do 69,90 ₵/funt. Jest rezultat obniżenia cen półtusz i spadku marży ubojni do 5 ₵/funt. Przy obecnym poziomie produkcji żywca w USA oraz powiększonych mocy ubojowych można oczekiwać, że marża zakładów ubojowych pozostanie na niskim poziomie w najbliższych miesiącach. Aby producenci żywca mogli zarabiać więcej cena półtusz musi wzrosnąć. Może nastąpić to w następnych miesiącach, kiedy sezonowo podaż tuczników będzie się zmniejszać.

Odsłon artykułów:
1493605

Aktualności

Starsze...

Strefy ASF

kliknij na obrazku ↓

strefy ASF   19 września 2017 GIWźródło: https://www.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
2018 MRiRW
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka