IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

Rabobank: Cła na amerykańską wieprzowinę nie poprawią w znacznym stopniu możliwości eksportowych z UE

W 2018 roku produkcja wieprzowiny w UE wzrośnie o 2% (r/r) – przewiduje najnowszy raport Rabobank (Pork Quarterly Q2 2018). Podaż żywca będzie stopniowo zwiększała się w nadchodzących miesiącach.

W Niemczech oczekiwany jest wzrost importu prosiąt i poprawa efektywności produkcji. W Hiszpanii wzrost produkcji będzie kontynuowany, ale jego dynamika będzie mniejsza. Polska również wykaże wzrost produkcji w 2018 roku po dobrej koniunkturze w dwóch ostatnich latach. Dania i Holandia wyprodukuje więcej prosiąt w następnych 3-6 miesiącach, ale ograniczenia środowiskowe będą zachęcały do ich eksportu głównie do Niemiec i Polski. Więcej zaimportują prosiąt również Hiszpania i Włochy.

W 2017 roku eksport wieprzowiny (produktów wieprzowych oraz podrobów) z krajów unijnych osiągnął 3,7 mln ton (+8% r/r). Eksport do Chin, stanowiący 37% całego eksportu, będzie kurczył się w drugim kwartale 2018 roku. Możliwy wzrost eksportu do Japonii, Korei Południowej i innych krajów azjatyckich nie zrekompensuje utraty udziału w rynku chińskim. Nałożenie ceł na amerykańską wieprzowinę przez władze chińskie nie spowodują dużego wzrostu eksportu w nadchodzących miesiącach – przewidują eksperci Rabobank.

Konsumpcja wieprzowiny w UE wzrośnie sezonowo co będzie sprzyjało poprawie cen żywca wieprzowego w nadchodzących miesiącach. Innym czynnikiem sprzyjającym będą wysokie ceny wołowiny.

Odsłon artykułów:
2244194

Aktualności

Starsze...

Strefy ASF

kliknij na obrazku ↓

Strefy ASFźródło: https://www.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
MRiRW wykres
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka