IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

Cena tuczników w Chinach w marcu 2018 spadła do najniższego poziomu od 10 lat

W marcu 2018 cena tuczników w Chinach spadła do najniższego poziomu od 10 lat osiągając poziom poniżej 10 juanów/kg żywca (ok. 5,50 zł/kg) . W wyniku niskiej ceny producenci świń tracą od 200-300 juanów na sztuce (110-166 zł/szt.).

23 marca rząd chiński nałożył na wieprzowinę amerykańską 25% cła w wyniku działań odwetowych w stosunku do decyzji administracji USA. Początkowo zakładano, że nałożone sankcje spowodują ograniczenie podaży wieprzowiny na rynku chińskim i podniesienie ceny. Jednakże tak się nie stało. Ceny żywca dalej spadają, a nadpodaż żywca jest zauważalna. Eksperci Rabobank zakładają, że cena tuczników w 2 kwartale br. pozostanie na niskim poziomie, ale w następnych tygodniach prognozowany jest wzrost popytu związany z nadchodzącymi tradycyjnymi majowymi festiwalami. W drugiej połowie roku rodzima podaż żywca będzie zależała od stopnia likwidacji produkcji w małych gospodarstwach w stosunku do ekspansji produkcji w dużych fermach.

W lutym br. import wieprzowiny do Chin spadł o 38,7% m/m oraz o 35% r/r – informuje Rabobank. Jest to odzwierciedlenie niskich cen na rynku lokalnym oraz mniejszego zainteresowania eksporterów do lokowania wieprzowiny na rynku chińskim. W pierwszym półroczu przewidywany jest spadek importu chińskiego o ponad 20%. W drugim półroczu jednak nastąpi poprawa, a spadek importu będzie nieznaczny w stosunku do ubiegłego roku.

źródło: Rabobank

Odsłon artykułów:
2025342

Aktualności

Starsze...

Strefy ASF

kliknij na obrazku ↓

Strefy ASFźródło: https://www.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
MRiRW wykres
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka