IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

Akcja informacyjna w Wielkiej Brytanii mająca na celu zredukowanie ryzyka przedostania się wirusa ASF na jej terytorium

W wielu krajach podjęto akcję informacyjną związaną z możliwością przeniesienia wirusa ASF na ich terytorium. Na stronach brytyjskiej Rady Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (AHDB) można pobrać ulotkę w wielu językach (w tym również w języku polskim) dotyczącą zredukowania ryzyka przedostania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Wielkiej Brytanii. W ulotce można przeczytać:

„Afrykański pomór świń jest chorobą dotykającą jedynie świnie, ale ma ona niszczący wpływ na produktywność i zdolność danego kraju do sprzedaży mięsa wieprzowego, dlatego niezwykle ważne jest zapobieganie przedostania się wirusa na terytorium Wielkiej Brytanii. Kluczowe znaczenie ma tu zachowanie biobezpieczeństwa, które stanowi podstawowy środek walki z chorobą. Zasady biobezpieczeństwa powinny być stosowane nie tylko w czasie przebywania na farmie, lecz również podczas podróżowania, szczególnie do i z obszarów, gdzie stwierdzona została obecność ASF.

  • Przetwory mięsa wieprzowego solone lub suszone, zamiast poddania ich procesowi gotowania, mogą zawierać wirusy, jak choćby ASF, przez okres 150 dni.
  • Głównym ryzykiem jest możliwość zjedzenia tych produktów przez świnie.
  • Ryzyko to jest znacznie większe, jeżeli przetwory mięsa wieprzowego pochodzą z krajów, gdzie stwierdzono obecność ASF.

Obowiązujące przepisy prawa zabraniają karmienia świń surowymi lub ugotowanymi odpadami pochodzącymi z restauracji lub gospodarstw domowych.

Aby zminimalizować ryzyko:

  • Nie wolno przynosić przetworów mięsa wieprzowego na farmę
  • Produkty spożywcze mogą być przechowywane w miejscach do tego przeznaczonych, gdzie istnieje możliwość umycia rąk
  • Wszelkie pozostałości należy umieszczać w bezpiecznych pojemnikach, jakie usuwane są w ramach wywozu śmieci
  • Nie wolno dokarmiać psów i kotów, ponieważ mogą one przenieść szczątki jedzenia w miejsca, gdzie przebywają świnie
  • Prosimy upewnić się, że odwiedzający Państwa przyjaciele i członkowie rodziny, którzy podróżują spoza terytorium kraju, są świadomi ryzyka.

Obecność ASF została potwierdzona w kilku krajach, w tym w Rosji, na Litwie, na Ukrainie, w Polsce i w Republice Czeskiej. Obszary te stanowią obecnie największe zagrożenie dla Wielkiej Brytanii”.

pobierz ulotkę >

Odsłon artykułów:
1435592

Aktualności

Starsze...

Strefy ASF

kliknij na obrazku ↓

strefy ASF   19 września 2017 GIWźródło: https://www.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
2018 MRiRW
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka