IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

Ogłaszanie sukcesu w walce z ASF jest przedwczesne

Od września br. nie mamy nowych ognisk ASF u świń. Czy jest to powód do ogłoszenia sukcesu? Raczej nie, gdyż choroba ASF jest choroba sezonową. Nie wiadomo dokładnie z czego ta sezonowość wynika. Ogniska ASF u świń nasilają się w okresie letnim, począwszy od maja. Sezon zimowy charakteryzuje się zwykle znikomą liczbą zachorowań u trzody chlewnej. Takie doświadczenia zebraliśmy z lat poprzednich i należy przypuszczać, że podobnie będzie w roku przyszłym. O jakimś sukcesie będziemy mogli powiedzieć, jeżeli znacząco spadnie liczba ognisk u świń w sezonie letnim w 2019 roku.

Wszyscy wiemy co należy zrobić, aby zabezpieczyć się przed wirusem. Należy zredukować populację dzików do 0,1 szt./km2 oraz wprowadzić zasady bioasekuracji w każdym gospodarstwie utrzymującym świnie. Osiąganie tych celów nie przebiega jednak tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli. Należy przypuszczać, że rekreacyjne polowania myśliwych nie ograniczą populacji dzików do zakładanego poziomu.

O sukcesie mogą mówić Czesi, którym udało się zwalczyć wirusa ASF na swoim terytorium. U nas wirus rozprzestrzenia się w populacji dzików. Od początku roku potwierdzono 2302 przypadków. Łączna liczba przypadków od lutego 2014 roku wynosi 3190. Trendy liczby ognisk u świń oraz przypadków u dzików pozwalają wysnuć jednoznaczny wniosek, że nie możemy pochwalić się sukcesami. W liczbie ognisk u świń Polskę wyprzedza tylko Rumunia. W Europie najwięcej przypadków ASF u dzików w 2018 potwierdzono w Polsce.

Liczba ognisk ASFźródło: GIW

 

 


Liczba przypadkow ASFźródło: GIW

Odsłon artykułów:
1575620

Aktualności

Starsze...

Strefy ASF

kliknij na obrazku ↓

strefy ASF   19 września 2017 GIWźródło: https://www.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
2018 MRiRW
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka