IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

Książka „Afrykański pomór świń – nowe doświadczenia w zwalczaniu choroby” podsumowuje zarówno praktyczne doświadczenia zdobyte w ciągu ostatnich 4 lat, jak i ostatnie doniesienia naukowe związane z ASF

przodKsiążka „Afrykański pomór świń – nowe doświadczenia w zwalczaniu choroby” podsumowuje zarówno praktyczne doświadczenia zdobyte w ciągu ostatnich 4 lat, jak i ostatnie doniesienia naukowe związane z ASF

W pierwszej części, której autorem jest lek. wet. Joanna Piekut, przedstawione są obowiązujące przepisy prawne oraz ich ewolucja w miarę nabywania kolejnych doświadczeń. Zebrane i opisane procedury postępowania w walce z ASF stanowią cenną widzę nie tylko dla lekarzy weterynarii oraz służb zmagających się na co dzień z problemem ASF, ale również dla rolników, myśliwych, przetwórców wieprzowiny oraz firm obsługujących rolnictwo, w których interesie jest zabezpieczenie stad świń przed zawleczeniem wirusa.

Część druga, napisana przez prof. Zygmunta Pejsaka, znanego i cieszącego się dużym autorytetem eksperta w zakresie chorób świń, porządkuje i przybliża wiele aspektów naukowych związanych z chorobą ASF. Przez ostatnie 4 lata wiele nauczyliśmy się na temat afrykańskiego pomoru świń, jednakże dużo jest jeszcze do wyjaśnienia i zbadania. Profesor Pejsak w przystępny sposób podsumowuje stan obecnej wiedzy naukowej, ocenia i analizuje podjęte działania w kierunku zwalczania choroby oraz prognozuje rozwój sytuacji w przyszłości.

Niewątpliwie jest to książka bardzo potrzebna. Zagrożenie dla branży wieprzowiny jest coraz większe. Bez upowszechnienia wiedzy o wirusie ASF i metodach jego zwalczania nie osiągniemy celu jakim jest ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby.

więcej o publikacji >

Odsłon artykułów:
1575629

Aktualności

Starsze...

Strefy ASF

kliknij na obrazku ↓

strefy ASF   19 września 2017 GIWźródło: https://www.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
2018 MRiRW
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka