IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

Komunikacja niezbędnym filarem walki z ASF

Unijna strategia walki z ASF opiera się na trzech zasadniczych filarach:


1. Zarządzanie i kontrola populacji dzików
2. Bioasekuracja i likwidacja ognisk w stadach świń
3. Monitoring

Do trzech powyższych filarów niezbędne jest większe uaktywnienie czwartego tj.
4. Komunikacja

• W Polsce brak właściwej komunikacji doprowadził do sytuacji, w której ton dyskusji o zwalczaniu ASF nadają media społecznościowe, celebryci oraz organizacje obrońców zwierząt. W przestrzeni publicznej powielane są fake newsy, które stały się powodem odmowy wzięcia udziału w zbiorowych polowaniach części myśliwych, a organizacje obrońców zwierząt spacerując po lesie uniemożliwiają prowadzenie niezbędnych intensywnych odstrzałów dzików. Ponadto nie wszyscy myśliwi zdają sobie sprawę, że polując w strefach z ograniczeniami muszą stosować zasady bioasekuracji. Dlatego wnioskujemy o objęcie zbiorowych polowań w strefach ASF również nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie bioasekuracji.

• Dodatkowo niektórzy zagubieni rolnicy zaczynają zastanawiać się nad sensem wprowadzenia w swoich gospodarstwach zasad bioasekuracji skoro wirus wielokrotnie przedostał się do stad o wysokim statusie zabezpieczenia. Brak jest odpowiedniej informacji o tym, że samo wprowadzenia zasad bioasekuracji nie daje gwarancji bezpieczeństwa, a jedynie zmniejsza ryzyko zawleczenia choroby. Bioasekuracja jest bowiem tak skuteczna, na ile skuteczne jest jej najsłabsze ogniwo.

• Bioasekuracja powinna zostać pilnie wprowadzona na obszarze całego naszego kraju. Do tego niezbędne jest wzmocnienie kadrowe i finansowe Inspekcji Weterynaryjnej. Bez odpowiedniej kadry do przeprowadzania kontroli bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną, wystawiania świadectw zdrowia dla przemieszczanej trzody chlewnej, wygaszania ewentualnych ognisk choroby nie możemy oczekiwać poprawy sytuacji.

• Rolnicy nie zawsze rozumieją dlaczego w strefie zapowietrzonym wprowadzany jest zakaz przemieszczania świń, a jedna chora sztuka w stadzie jest podstawą do likwidacji wszystkich zwierząt nie tylko w gospodarstwie, gdzie potwierdzono wirusa ASF, ale również w gospodarstwach sąsiednich.

• Właściwa komunikacja powinna być skierowana nie tylko do myśliwych i rolników, ale również do reszty społeczeństwa. Wirus może być przecież przeniesiony na duże odległości wraz z zakażoną żywnością.

• Wnioskujemy o przygotowanie kampanii przez profesjonalną agencję PR na szczeblu unijnym, która swoim zasięgiem powinna objęć wszystkie kraje unijne oraz Rosję, Białoruś i Ukrainę.

Odsłon artykułów:
1574941

Aktualności

Starsze...

Strefy ASF

kliknij na obrazku ↓

strefy ASF   19 września 2017 GIWźródło: https://www.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
2018 MRiRW
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka