IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

Trudno ułożyć w logiczną całość informacje w sprawie wieprzowiny z pozostałością leku przeciwpasożytniczego pochodzącej (jak się w końcu okazało) z Belgii

W dniu 20.02.2019 r. punkt kontaktowy RASFF Belgii zgłosił powiadomienie informacyjne w sprawie przekroczenia najwyższego dopuszczalnego poziomu stężenia pozostałości lewamizolu (85,8 ± 15,8 µg/kg) w partii wieprzowiny. Człowiek jest istotą omylną, ale przecież to unijne służby weterynaryjne zostały powołane do tego, aby mięso o niewłaściwej jakości nie trafiało na rynek. Czy belgijski lekarz inspekcji weterynaryjnej mógł się aż tak pomylić wpisując Barbados jako miejsce pochodzenia mięsa, skoro Barbados nie znajduje się na liście państw trzecich, z których dopuszczalny jest przywóz mięsa wieprzowego do Unii Europejskiej? Gdzie jest granica dopuszczalnego błędu?

Zakwestionowana partia obejmowała 180 sztuk ubitych w Belgii, z których do państw unijnych trafiło mięso wieprzowe pozyskane ze 133 sztuk świń. Jak rozumieć informację, że do Polski na teren województwa łódzkiego trafiło aż 10 ton serc wieprzowych od zakwestionowanych zwierząt? Prawdopodobnie serca z partii z pozostałością lewamizolu zostały zmieszane z innymi pochodzącymi od zwierząt, które nie budziły żadnych zastrzeżeń. Ale tej informacji już nie podano.

Odsłon artykułów:
1618798

Aktualności

Starsze...

Strefy ASF

kliknij na obrazku ↓

Strefy ASFźródło: https://www.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
2018 MRiRW
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka