IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

Jubileusz 25 lat działalności firmy Goodvalley

Na 7 czerwca 2019 roku przypadł jubileusz 25-lecia działalności firmy Goodvalley, na który KZP-PTCH dostał zaproszenie. Impreza została zorganizowana przy ośrodku Canpol w Człuchowie. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się m. in. Ole Egberg Mikkelsen Ambasador Królestwa Danii w Polsce, Aleksander Gappa Starosta Powiatu Człuchowskiego, reprezentanci samorządów lokalnych, przedstawiciele organizacji branżowych i firm związanych z produkcją trzody chlewnej.

Jak na jubileuszu zwykle bywa nie obyło się bez wspomnień z ostatniego ćwierćwiecza, przypominających trudne początki i drogę do sukcesu firmy Poldanor (od niedawana Goodvalley). Spotkanie zostało wzbogacone o wystąpienia:

1) Dr hab. inż. Arkadiusza Pietruszki z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Dziekana Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt na temat „Zrównoważonej produkcji trzody chlewnej”, z którego dowiedzieliśmy się, że intensywna produkcja zwierzęca zmniejsza ilość emisji gazów cieplarnianych do środowiska na jednostkę produkcji. Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że wzrost efektywności produkcji zimniejsza jej efekt cieplarniany.

2) Dr Benedykta Peplińskiego na temat „Kierunków rozwoju produkcji trzody chlewnej w Polsce”, w którym przedstawił dramatyczny obraz stanu polskiej branży trzody chlewnej w Polsce. Zbyt wolne przemiany zachodzące w strukturze produkcji trzody chlewnej przyczyniają się do braku konkurencyjność, spadku pogłowia i wzrostu importu wieprzowiny.

3) inż. Danuty Leśniak „Bariery rozwoju produkcji trzody chlewnej w Polsce”, które zawierało krytyczną ocenę wzrostu biurokracji i sprawozdawczości związanej z produkcją świń oraz brak rozwiązań planistycznych poprawiających możliwość budowy nowych ferm trzody chlewnej w Polsce.

Ostatnia, niezwykle wzruszająca część, przypadła na wystąpienia gości. Z mównicy popłynęły słowa, które stoją w dużym kontraście z opiniami wielu innych społeczności lokalnych, które z wielką zaciekłością walczą z jakąkolwiek próbą budowy nowych obiektów inwentarskich na swoim terenie. W wystąpieniach padały szczere podziękowania dla firmy Goodvalley za to, że zdecydowali się zainwestować w ich gminach. Korzyści dla środowisk lokalnych, podniesienie poziomu życia mieszkańców przejawiały się we wszystkich wystąpieniach. Wielu samorządowców stwierdziło wręcz, że nie wyobrażają sobie swoich gmin bez inwestycji Goodvalley. Jest zatem nadzieja, że ten pozytywny przekaz dotrze również i do innych regionów, które zamknęły możliwości rozwoju produkcji trzody chlewnej na swoim terenie.

 

Pozostaje nam życzyć sukcesów na kolejne 25 lat!

Zobacz poniżej galerię zdjęć (fot. A.Dargiewicz):

Odsłon artykułów:
1603444

Aktualności

Starsze...

Strefy ASF

kliknij na obrazku ↓

Strefy ASFźródło: https://www.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
2018 MRiRW
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka