IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

Choroba ASF w Wietnamie objęła 54 prowincje/miasta. Tylko 9 prowincji pozostało wolnych od wirusa

Pierwsze ogniska ASF w Wietnamie pojawiły się w lutym 2019 roku. Wirus szybko rozprzestrzenił się na znacznym obszarze kraju. W 54 prowincjach/miastach potwierdzono ogniska choroby. Tylko 9 prowincji pozostaje wolnych od wirusa. W Wietnamie wprowadzono kontrolę przemieszczenia świń i produktów wieprzowych na zakażonych obszarach. Wywóz świń z zakażonych prowincji jest zabroniony. Stada świń, w których wystąpiły ogniska są depopulowane. Łącznie zlikwidowano ponad 2,2 mln świń – informuje Paul Anderson (Genesus).

Odszkodowania dla producentów świń w przypadku likwidacji stada zarażonego ASF wynoszą do 80% ich rynkowej wartości. W marcu br. ministerstwo rolnictwa dopuściło możliwość uboju zdrowych świń z rejonów zakażonych z przeznaczeniem na konsumpcję.

W momencie pojawienia się wirusa w Wietnamie rynek zareagował spadkiem ceny z 2,14 USD/kg do 1,50 USD/kg wagi żywej. Obecnie ceny żywca wieprzowego zaczynają podnosić się na skutek niewystarczającej podaży. Niedobory wieprzowiny na rynku lokalnym na większą skalę przewidywane są za kilka miesięcy – ocenia Paul Anderson. Niewątpliwie będzie to prowadziło do wzrostu importu mięsa wieprzowego z UE, USA i Brazylii.

Odsłon artykułów:
1618823

Aktualności

Starsze...

Strefy ASF

kliknij na obrazku ↓

Strefy ASFźródło: https://www.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
2018 MRiRW
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka