IMG 3554 2  IMG 6019 filtered  Obraz 185  Obraz 133

        

Ceny tuczników w Europie wzrosły. Potwierdzenie ASF u dzików w Lubuskiem może mieć poważne konsekwencje dla europejskiego rynku

W 46 tygodniu nastroje producentów żywca wieprzowego były bardzo optymistyczne. Ceny tuczników w krajach unijnych za 1 kg tuszy wzrosły w Danii (+5 centów), Belgii (+1 cent) oraz Wielkiej Brytanii (+1 cent). W Niemczech w ubiegłym tygodniu cena tuczników wzrosła o 4 centy do wysokości 1,89 €/kg tuszy.

Nasz optymizm został jednak ostudzony ostatnimi doniesieniami z województwa lubuskiego. Potwierdzony przypadek ASF u dzików w pobliżu granicy województwa wielkopolskiego nie wróży nic dobrego. W Wielkopolsce utrzymywanych jest prawie 4 mln świń co stanowi 36% krajowego pogłowia trzody chlewnej. Pojawienie się wirusa w tak skoncentrowanym rejonie produkcji może okazać się tragicznym doświadczeniem dla całej branży.

Do granicy niemieckiej od miejsca potwierdzonego przypadku pozostało niecałe 100 km. Jeżeli wirus przedostanie się na teren Niemiec, może to mieć duże znaczenie dla rozwoju sytuacji cenowej w całej Unii Europejskiej. Prawdopodobnie Chińczycy uzgodnili z rządem Niemiec, że będą respektować unijne strefy ASF, ale oficjalnego stanowiska w tej sprawie nie było. Powinniśmy zatem brać pod uwagę również i taki scenariusz, że potwierdzenie przypadku ASF u dzików na terenie Niemiec zamknie rynek chiński i innych krajów azjatyckich dla niemieckiego eksportu wieprzowiny. Wówczas nadpodaż na rynku unijnym może spowodować drastyczny spadek cen wieprzowiny i kryzys w całej Unii Europejskiej.

Odsłon artykułów:
1786615

Aktualności

Starsze...

Strefy ASF

kliknij na obrazku ↓

Strefy ASFźródło: https://www.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Ostatnie notowania

kliknij na obrazku ↓
2018 MRiRW
 

Pobierz zasady bioasekuracji

kliknij na obrazku ↓

biosaekuracja okladka